Úvodní stránka » LÉČIVÉ ROSTLINY » Heřmánek pravý

Heřmánek pravý BOHEMIA - Chamomilla recutita L.

Heřmánek je jedna z nejznámějších léčivých rostlin. Jedná se o jednoletou, příjemně vonící rostlinu dosahující výšky až 50 cm. Má široce rozvětvenou lodyhu. Úbory tvoří střechovitý zákrov s bílými, jazykovitými, samčími květy po obvodu a žlutými trubkovitými květy uprostřed. Kvete od května do září. 
Heřmánek pravý se pěstuje ze semene. Toto semeno je velice jemné a může být pro začínajícího pěstitele problémem docílit výsev cca 20 g/ar. Semeno klíčí na světle, proto jej nikdy nezahrnujte zemí. Výsev provádíme za bezvětří do dobře uválené a vlhké půdy. Šířka řádků bývá obvykle mezi 45 - 50 cm. Výsev je možné provádět ve třech ročních obdobích.
Podzimní zásev bývá zpravidla do poloviny září. Podle srážkové činnosti osivo většinou vzejde do jednoho týdne. Na jaře se provede plečkování čímž vytváříme předpoklady pro první sběr drogy v měsíci květnu a můžeme očekávat za příznivého průběhu počasí až tři další sběry.
Zimní výsev, který začíná ve druhé polovině měsíce října může být realizován po celou zimu i do zmrzlé půdy na které je mírná sněhová pokrývka. Semeno klíčí brzy na jaře a doba sběru se ve srovnání s podzimním výsevem posouvá o 10 - 15 dnů. 
Jarní výsev v březnu až dubnu přináší obvykle pouze dva sběry.
Heřmánek má rád hlinitopísčitou půdu, teplé podmínky a místa chráněná před větrem. Platí zásada, že čím je dokonalejší kultivace během vegetace, tím více sběru docílíte a budou i vyšší jednotlivé úrody.
Při plečkování je nutno dát pozor aby nedošlo k zahrnutí rostlin zeminou. Potom by docházelo k jejich vyhynutí.

 

Heřmánek je léčivou rostlinou se širokým spektrem využití. Obsah silic heřmánku má proti zánětové a uklidňující účinky, zvláště při onemocnění trávicího ústrojí, žaludečních i střevních kolikách, gastritidě, meteorizmu a při zánětech dýchacích cest a jiných potížích.
Sesychací poměr : 5 : 1.
Výnos : 4 - 20 kg/ar.

ODRŮDY

Svazenka vratičolistá

17.1.2017

Jetel luční

17.1.2017

Jetel plazivý

17.1.2017

Jílek mnohokvětý

17.1.2017

Jílek vytrvalý

17.1.2017

Kapusta kadeřavá - krmná

17.1.2017

Komonice bílá

17.1.2017

Psineček veliký

17.1.2017

Tomka vonná

17.1.2017

Úročník bolhoj

17.1.2017

archiv