Úvodní stránka » LÉČIVÉ ROSTLINY » Libeček lékařský

Libeček lékařský MAGNUS - Levisticum officinale Koch

Libeček lékařský je mohutná, vytrvalá bylina se silným dužnatým oddenkem. Jeho lodyha je rýhovaná a dosahuje výšky až 2 m. květy žluté barvy jsou seskupeny do okolíků. Tmavozelené a lesklé listy jsou v dolní části velké, dva až třikrát pérovitě složené, v horní části podstatně menší a málo nebo vůbec nedělené. Libeček má vzhled mohutně vzrostlého celeru. I svojí silně aromatickou vůní jej připomíná. 
Rostlina poskytuje oddenek s kořeny, list a někdy se sbírá i plod.  
Libeček lékařský má v oblibě polostín a vlhčí stanoviště. Není náročný na půdu ale je vděčný za dobře zkypřenou hlinitou půdu s dobře proleželým kompostem nebo chlévskou mrvou ve druhém sledu. Je vhodné ho vždy na jaře přihnojovat a to ledkem ( síranem amonným ), superfosfátem a draselnou solí v poměru 1 : 2 : 2 v tekuté formě zálivkou. 
Lze jej pěstovat z přímého výsevu, z předpěstovaných sazenic i vegetativně odřezky. Porost libečku lze založit přímým výsevem na podzim ( září až říjen ) do řádků 60 cm od sebe a po 4 - 5 semenech do hnízda na vzdálenost v řádku 45 cm. Semeno klíčí pomalu ( až 1měsíc ). Na jaře se z podzimního výsevu nechávají v hnízdech jen nejsilnější jedinci, kteří vytváří přízemní listovou růžici.  
Libeček lze vysévat také na jaře od poloviny března do poloviny května, ale s nižší kořenovou úrodou. U přímého výsevu lze počítat se 100 g osiva na ar.  
Duté květní lodyhy, které rostliny vyženou druhým vegetačním rokem se musí blízko u kořene vyřezat. Oddenek se sklízí v září až říjnu. Zaměřímeli se na pěstování libečku pro list, pak zavedeme kulturu jako trvalou. To znamená, že v prvním roce sežínáme v červenci až srpnu přízemní listovou růžici. Po sklizni natě libeček přihnojíme dusíkatým hnojivem a porost proplečkujeme. Stejný postup pak provádíme ve druhém a dalším roce. U dobře založené a hnojené kultury můžeme po dobu až pěti let sklízet třikrát do roka nať nebo list. 

 

Libeček má močopudné účinky, povzbuzuje vylučování trávících šťáv a mírní bolesti při nadýmání. Užívá se při zánětu močových cest. Taktéž pro povzbuzení tvorby žluče. List libečku je vynikajícím kořením do polévek a omáček.  
Sesychací poměr je : 3 : 1 nať, 5 : 1 kořen.  
Výnos : 80 kg/ar při kultuře pěstované na nať a list  
10 - 20 kg/ar při kultuře pěstované pro oddenek.

ODRŮDY

Svazenka vratičolistá

17.1.2017

Jetel luční

17.1.2017

Jetel plazivý

17.1.2017

Jílek mnohokvětý

17.1.2017

Jílek vytrvalý

17.1.2017

Kapusta kadeřavá - krmná

17.1.2017

Komonice bílá

17.1.2017

Psineček veliký

17.1.2017

Tomka vonná

17.1.2017

Úročník bolhoj

17.1.2017

archiv