Oman pravý GOLIÁŠ - Inula helenium L.

Oman pravý je mohutná, víceletá rostlina, která dosahuje výšky až 150 cm. Z hrubého, hnědého, na průřezu bílého válcovitého oddenku o síle cca 3 cm vyrůstá vysoká, rozvětvená, plstnatá lodyha, která je porostlá vejčitými, přisedlými listy, které jsou střídavě postaveny a na rubu jsou též plstnaté. Tyto listy jsou podlouhlé, řapíkové s tupě zubatými okraji. 
Tato léčivá rostlina se pěstuje pro sklizeň oddenku s kořeny, s bohatým obsahem farmaceuticky významných látek.  
Oman pravý je naprosto nenáročná rostlina jak na klimatické podmínky, tak na půdní podmínky. Pěstuje se generativně ( ze semene ) a z vysazovaných přísad nebo i vegetativně, výsadbou kořenových puků.  
Čerstvé osivo se na jaře vysévá do teplého pařeniště, do řádků vzdálených od sebe 20 cm, nebo v teplejších oblastech v dubnu přímo na záhon do řádků širokých 50 - 60 cm s odstupem 30 - 40 cm. Spotřeba osiva je přibližně 80 g/ar. Jarní výsev vyklíčí zpravidla za 15 - 30 dní.  
Při předpěstování sadby se vysazují jedinci o výšce cca 10 cm s tenčím kořínkem. Po provedení výsadby je nutno porost zalévat. Kořeny omanu jsou velice lámavě a přesazování snáší špatně. Pěstování omanu z kořenových puků je pěstování z odřezků oddenků s kořenovými očky a drobnějšími kořeny, které sbíráme při sklizni dvouletých až tříletých rostlin. Pro výsadbu se používají tzv. spící puky, puky ve vegetaci se špatně ujímají a zasychají. Vysazujeme je pozdě na podzim ( v říjnu ). 
Abychom neoslabovaly tvorbu kořenů, musíme vykvetlé stvoly seřezávat nízko u země. Seřízneme-li je vysoko, rostlina potom vyžene další květní stvoly.  
Pro dosažení vysokých výnosů potřebuje oman vysokou zásobu živin. Proto jej zařazujeme ve druhé trati po okopaninách. Na podzim dodáme do půdy ještě fosforečná a draselná hnojiva. Kultivace omanu se podobá pěstování brambor. Okopávat plečkovat a nahrnovat to je základ agrotechniky pěstování omanu. Oddenky vykopáváme v říjnu až listopadu ve druhém vegetačním roce. Odstraní se hlava oddenku, vlasové kořeny a puky, které se použijí k další výsadbě. Oddenky se operou v tekoucí vodě. Teplota sušení by neměla překročit 40 0C.

 

Oman pravý má antibakteriální účinky. Jeho silice zlepšuje vykašlávání a uvolňuje křeče průdušek. Používá se v čajových směsích při chorobách žlučníku a žlučových cest. Obsahuje azulén.  
Sesychací poměr je : 3 - 5 : 1.  
Výnos : 30 - 50 kg/ar.

ODRŮDY

Svazenka vratičolistá

17.1.2017

Jetel luční

17.1.2017

Jetel plazivý

17.1.2017

Jílek mnohokvětý

17.1.2017

Jílek vytrvalý

17.1.2017

Kapusta kadeřavá - krmná

17.1.2017

Komonice bílá

17.1.2017

Psineček veliký

17.1.2017

Tomka vonná

17.1.2017

Úročník bolhoj

17.1.2017

archiv