Řepík vonný TOPAS - Agrimonia eupatoria L.

Řepík lékařský je vytrvalá až jeden metr vysoká rostlina, která vyrůstá z krátkého, jednoduchého, později rozvětveného kořene. Daří se mu v teplejších místech. Snáší i polostín a je odolný proti suchu. Jeho lodyha je vzpřímená, chlupatá a olistěná pouze v jeho dolní části. Kvete žlutě od června do září, květy jsou velké asi 1 cm a uspořádané v hroznech.  
Má rád lehčí až střední hlinito-písčitou půdu. Pozemek se připravuje jako při pěstování obilí. Protože řepík nesnáší zaplevelené stanoviště, je vhodné jej pěstovat po hnojené předplodině jako jsou okopaniny nebo luskoviny. Založený porost se přihnojuje umělým hnojivem NPK v dávce cca 2,5 kg/ar.  
V dalších letech přihnojujeme pouze síranem amonným. Pěstuje se buď přímím výsevem na pole od poloviny října do příchodu mrazíků a nebo namáčeným osivem brzy na jaře.  
Úprava semene se provádí 24 hodinovým namáčením ve vlažné vodě, kterou po osmihodinových intervalech měníme. Semena se sejí do řádků 50 cm od sebe. Můžeme i do hnízd ve sponu 50 x 50 cm po 5 - 6 semínkách. Vyzrálé a máčené semeno klíčí až 40 dní. Proto je vhodné při setí přidat značkovací rostlinu. Spotřeba semene při přímém výsevu činí 500 g/ar. V prvním roce roste řepík velmi pomalu. Je možný i způsob pěstování z předpěstováním stratifikovaných semen v teplém pařeništi. V daném případě se výsev provádí v březnu až dubnu. Povrch zeminy se posype pískem na něj se vyseje semeno a výsev se zase posype pískem a přitlačí.následuje zálivka. Sazenice přepichujeme do pařeniště. Ve druhém vegetačním roce se sazenice vysazují na záhon do sponu 40 x 40 cm. Až do ujmutí sazenic se porost zalévá. Založení porostu řepíku je velice náročné, avšak při pečlivém ošetřování, každoročním přihnojování NPK, udržíme porost až 9 let.  
Sbírá se kvetoucí nať. Stonek nesmí mít větší prům. jak 0,5 cm, droga musí mít žluté květy a nesmí obsahovat větší příměsi semen. Sběr provádíme dvakrát ročně, první sběr na začátku kvetení kultury v červnu a druhý v září. Nať seřezáváme 10 - 15 cm nad zemí.  

 

Lidová moudrost říká že : Řepík je všech léků tatíček. To všeobecně platí. Používá se jako podpůrný prostředek při žloutence a jaterních chorobách, příznivě ovlivňuje činnost žlučníku a podporuje trávení. Doga brání vzniku zánětů, používá se při silné rýmě, k výplachům nosu, obkladům při kožních poraněních, do koupelí a jiné.  
Sesychací poměr je : 5 : 1 u mladých natí  
4 : 1 u starých natí  
Výnos : 60 kg/ar .

ODRŮDY

Svazenka vratičolistá

17.1.2017

Jetel luční

17.1.2017

Jetel plazivý

17.1.2017

Jílek mnohokvětý

17.1.2017

Jílek vytrvalý

17.1.2017

Kapusta kadeřavá - krmná

17.1.2017

Komonice bílá

17.1.2017

Psineček veliký

17.1.2017

Tomka vonná

17.1.2017

Úročník bolhoj

17.1.2017

archiv